Soft Skills

Co jsou to měkké dovednosti a proč je rozvíjet? 

Firmy často hledají pracovníky s tvrdými dovednostmi, potřebujeme schopného technika, najdeme si ho. No ale, co když technik bude potřebovat pomoc s organizací svého času. Nebo se můžeme setkat s tím, že firma potřebuje svůj management naučit, jak správně motivovat své zaměstnance, jak je naučit asertivně komunikovat, jak spolupracovat a umět se dohodnout. A nebo taky, jak se připravit na pohovor.
Tohle jsou všechno interpersonální dovednosti, které patří do kategorie soft-skills. V současné době stejně žádané jako hard skills. Soft skills jsou vlastně sérii kompetencí v oblasti našeho chování pojící se s naší sociální a emoční inteligencí. Neučíme se jen to jak, ale učíme se také vnímat, naslouchat, být přítomen těm jemným „vibracím“ druhého, které nemusí být tak zřejmé.
Možná si taky položíte otázku, jestli je možné se emoční a sociální inteligenci naučit? Možná, mne za to mnozí ukamenují, ale narozdíl od IQ, která je vrozená, se EQ a SQ dá naučit do určité úrovně. A co teprve CQ, kreativní inteligence? Mějte však i tady napaměti, že všechno se dá do určité úrovně ovlivnit. Jsou lidé, kteří mají talent a jde jim to od ruky, měkké dovednosti se podle mne naučit tréningem dají, ale ať už je to cokoliv v životě, všechno jde, když se chce.

Jaké oblasti v rámci Soft Skills nabízím?

Komunikační a prezentační dovednosti

Potřebujete se naučit efektivně komunikovat v týmu, s nadřízeným, s blízkými lidmi. Chcete být více asertivní a nebo se naučit být více vnímaví a rozvíjet svou emoční inteligenci? Vytvářet si dobré vztahy, umět aktivně naslouchat a naladit se na druhého? Chcete rozpoznat nastavení druhého a najít svůj komunikační styl? Chcete se naučit dobře prezentovat a dozvědět se, na co si dávat pozor? Ráda s vámi projdu váš požadavek a nastavím školení na míru.

Manažerské a leadership dovednosti

Tady začínáme od nastavení úkolů a jejich efektivního zvládání, procházíme zpětnou vazbou, motivací zaměstnanců, management změn, řešení konfliktů, obtížných situací, přípravou na pohovor, vedení hodnotících pohovorů, rozvoj svých zaměstnanců atd. Už více než 15 let pracuji ve vedoucích pozicích a ráda se s vámi podělím nejenom o teorii, ale i o vlastní zkušenosti a příklady z praxe.

Mindfullness a stress management

Protože jsem zároveň i učitelka jógy a jogínské meditace, dovedu vám připravit i workshop, kde své zaměstnance naučíte vnímat tady a teď, uvolnit se, naučit se meditační techniky vhodné nejen na zvládání stresových situací, ale také třeba jen pro podporu zdravého životního stylu. Při svých školeních využívám zkušenosti jak z mých jógových školení, jsem certifikovaný instruktor jógy, tak i jogínské relaxace – Yoga Nidra Certified Trainer u Amrit Institute (základní i pokročilý).

Sebezkušenostní workshopy

Miluju kreativitu a tak jsem se také dostala k různým kreativním pomůckám, mezi něž patří i koučovací karty POINTS OF YOU®, jsem certifikovaným lektorem od roku 2017 a s kartami pracuji od roku 2015 a vytvářím jak vlastní workshopy, tak i certifikované workshopy úrovně L1 a L2. Karty pracují na bázi fototerapie – propojení práce s fotografii a slovem. Krásně tak v sobě můžeme propojit obě mozkové hemisféry a rozšířit si tak úhel našeho pohledu. Seznam aktuálních termínu naleznete v akcích.
Jsem také certifikovaný trenér metody Core Quadrants od Daniela Offmana, pomůcka, která nám pomáhá objevit nejen své silné stránky, ale také nalézt svou výzvu. Danielův model je vzhledem k jeho ohromným životním zkušenostem nesmírně jednoduchý, ale zároveň fantasticky propracovaný. Líbí se mi jeho komplexní náhled na člověka bez posuzování. To je mému jogínskému já velmi blízké.

Můj přístup

S tvourbou školení jsem žačala vlastně náhodou, inspirací mi byli mnozí, mí učitelé, mentoři, ale také má obrovská touha po vědění a láska k psychologii. Stále se učím, studuji, testuji si své hypotézy a mám pocit, že člověk, který si myslí, že už je nakonci, že už nemusí nic, se ocitá znovu na začátku. Myslím, že člověk, který učí druhé by se neměl bát učit se od druhých. Kdybych tady měla jmenovat všechny ty, od kterých jsem se učila, byl by to obrovský seznam. Ale jim jsem nesmírně vděčná, protože díky všem těm jejichž rukama jsem prošla, teď dovedu předávat zkušenosti dál, a taky díky všem těm dalším, kteří ještě příjdou. Tady prostě pro mne nikdy není konec.

Bara_Bělova_portrét

Jak to funguje?

Nezávazná schůzka

Popovídáme si o tom, co poptáváte, ať už je to školení, workshop a nebo chcete vyškolit ty, kteří budou školit ostatní (train the trainer). Připravte se, že se vás budu vyptávat na možné i nemožné, pro koho školení bude, jaká je časová dotace, prostor, cíl školení, skupina atd.

i

Příprava školení

Pak to bude ještě chvíli trvat, než to společně poladíme, nadefinujeme cíl, vysvětlíme si, jak by školení mělo vypadat a budeme se snažit dobrat toho, co je pro vás nejvhodnější, protože opravdu i školení se nemusí podařit, to už každý z nás lektorů poznal na vlastní kůži. Věnuji velkou část přípravě a komunikaci s klientem a snažím se opravdu velmi podrobně dopátrat, co vlastně klient poptává.

Realizace

Měřit soft skills je sice nelehký úkol, ale zpětná vazba účastníků po školení i následná schůzka se zadavatelem i ověření, zda-li školení splnilo očekávání je samozřejmostí. Dodám zakázku na klíč a doufám, že odemkne nejenom potenciál vašich zaměstnanců, kolegů a nebo členů týmu, ale také pomůže k otevření brány rozvoje jejich dovedností.