Mentoring

Zlepšete své dovednosti právě dnes

Přemýšlíte nad mentoringem a nevíte, co si pod tím představit?

Mentoring je velmi účinný způsob předávání zkušeností či dovedností osobou, která je v dané oblasti zkušenější.

Potřebujete poradit? Nevíte si rady s určitou oblastí nebo dovedností? Potřebujete se například naučit, jak prezentovat své nápady před vedením firmy? Chcete zdokonalit vedení pohovorů se zaměstnanci? Nevíte, jak se připravit na prezentaci před publikem? Co Vám mohu předat jsou poznatky a zkušenosti spojené s vedením diverzitních a multikulturních týmů. Mám za sebou 15 let zkušeností z korporátního světa, vedla jsem nejrůznější projekty a týmy po celé Evropě. Specializuji se na efektivní komunikaci, motivaci a rozvoj zaměstnanců, prezentační dovednosti, zpětnou vazbu a nastavení efektivních týmových procesů. Důvěra se buduje postupně, ale někdy stačí malé setkání k tomu, jestli si s někým sednete či nikoliv.

Zkuste to se mnou a naplánujte si nezávaznou schůzku.

Mentoring a jeho výhody

Mentor jako rádce

Už máte své zkušenosti v určité oblasti, jste schopni zanalyzovat, co vám sedí, či nikoliv. Potřebujete si jen ujasnit, jestli váš zvolený postup je efektivní a nechat zkušenějšího člověka s praxí nahlédnout na váš návrh a získat zpětnou vazbu či případně další nápady. Pak je mentor ten pravý. Projde s vámi nejenom návrh, ale dovede se vás zeptat podle jeho zkušeností a nasdílet s vámi jeho přístup tak, abyste si vybrali co je pro vás dobré. A nebo vás může navést na další nápady a pomůže vám rozpracovat nový postup.

Mentor pro dlouhodobou spolupráci

Jste začínající manažer, hledáte k sobě člověka, který by se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám se ve vaší nové pozici „usadit“, najít váš jedinečný způsob vedení týmu, správně motivovat vaše zaměstnance, být schopen prezentovat výsledky vašich týmu a zároveň rozvíjet sebe i vaše zaměstnance? Pak je mentor ideální na dlouhodobější spolupráci, je to člověk, který nebude dělat práci za vás, ale bude schopen se s vám podělit o své zkušenosti a vy se tak můžete inspirovat a převzít si to, co uvážíte za vhodné do vlastní praxe. Je třeba najít si člověka, kterému budete důvěřovat, jelikož stejně jako koučink i mentoring jsou založeny na striktně důvěrném vztahu.

Mentor pro krátkodobou spolupráci

Hledáte pomoc jen s určitou částí vašeho profesního života? Pak je vhodné domluvit se na krátkodobé spolupráci a jasně definovat, co přesně požadujete? Kouč neradí, mentor radí, to je asi základní rozdíl. Mentor si na základě vlastních zkušeností vyslechne s čím přicházíte, zeptá se vás na váš názor a návrh a pak vám poskytne zpětnou vazbu a svůj názor. Jak se jím necháte inspirovat je jen na vás.

Mentor jako vaše opora

Ani kouč či mentor nejsou zodpovědní za vaše životní kroky a rozhodnutí. Ani jeden z nich vás nebude nutit k tomu, abyste něco udělal (neměl by). Mentor doporučí, může Vám předestřít výhody i nevýhody navrhovaného řešení, ale záleží jen na vás. Ba naopak, dobrý mentor i kouč by vás měl v obou případech povzbuzovat k tomu, abyste za svůj život zodpovědnost převzali, i za vaše kroky a stejně tak se nebáli selhat, neboť si oba uvědomují, že chybovat je součástí učebního procesu. Dobrý mentor s vámi každý váš úspěch i neúspěch rozebere a dá se říct, že „oslaví“, abyste z něj vyšli silnější a vybavenější do všech dalších životních zkoušek.

Jak to celé probíhá, jak se s mentorem budete setkávat?

V případě, že nenajdete odpovědi na své otázky ozvěte se mi, ale snad vám to následujících pár řádek objasní.

Může být mentor někdo, kdo je z jiného oboru jako já?

Určitě může, pokud budete řešit mentoring v oblasti, která nemá na oblast působení vašeho businessu vliv. Může to někdy být i výhodou, ale také nemusí. Zkusím to vysvětlít na následujícím případu. Chcete být schopen dobře odprezentovat výsledky svého týmu seniornímu managementu – tady nemusí být mentor specialista z vašeho oboru, ale měl by být specialistou na to, jak prezentovat své výsledky seniornímu managementu. Pokud byste ale byli součástí automotive industry a chtěli nastavit odměňovací systém pro své zaměstnance, pak vám může pomoct více mentor, který bude k vaší oblasti blíž než někdo, kdo má třeba jen zkušenosti s nastavováním benefitního systému v malých firmách. Každopádně to vše záleží od situace, je třeba si se svým mentorem nejdříve domluvit neformální schůzku a pak už je to na vás, sedí vám? Pokud ano, jděte do toho, pokud ne, poohlídněte se jinde. Dobrý mentor vám může případně i doporučit někoho dalšího. Každý dobrý mentor by měl dobře znát své schopnosti, to je součást profesní seniority, už víme co umíme a nebojíme se přiznat, že něco neumíme.

Můžeme se potkávat i on-line?

Určitě. V neposlední řadě nám doba ukázala, že online forma je možná, kameru má v současné době každý počítač, datové přenosy nabízí poskytovatele ve velmi kvalitní úrovni, lze v podstatě vše, až na lidské klonování a to díky bohu. Setkávání se offline je sice mnohem kvalitnější a taky časově náročnější, a pro výběr mentora ho vždy doporučuji jako výhodnější, ale lze se dohodnout i touto formou případně online a offline kombinovat. Mějte vždy ale namysli, že i když se budete s mentorem setkávat on-line, je třeba využívat kameru, mít prostředí, kde vás nikdo nebude rušit a mít na mentoring dedikovaný čas a prostor.

V jakém profesním vztahu mohu se svým mentorem být?

Váš vztah by vždy měl být založen na profesionálním chování i úrovni. Vše, co si se svým mentorem sdělíte, je důvěrné. Nicméně stále platí staré známé pravidlo, co nechcete, aby se vědělo, nesdělujte. Záleží na vás, jaký vztah si se svým mentorem vybudujete. Sama jsem součástí organizace, která mentory a kouče sdružuje EMCC, všichni z nás se zavázali dodržovat profesní etický kodex. Detaily k organizaci sdružující kouče a mentory a můj profil naleznete zde. Mějte vždy na paměti, že dobrý mentor je ten, kdo je vzorem, dává dobrý příklad, respektuje vaše názory, aktivně naslouchá, drží slovo, je důsledný, chápavý, vnímavý. Je to takový trochu superhrdina, tedy měl by být, pokud by měl zůstat inspirací.

Jakou roli hraje v mentoringu věk?

Věk nemusí hrát velkou roli, jelikož se stále bavíme o předávání zkušeností, ale může. Všeobecně se předpokládá, že mentor je někdo starší, jakožto, že starší rovná se zkušenější. Ale nemusí to tak být. Vaším mentorem se totiž na malou chvíli může stát i váš syn nebo vnouček, který vám ukáže, jak si máte spravovat váš instagramový profil. Není tedy nutné se držet věku jako rozlišovací definice, ale na stranu druhou, pokud víte, že věk je pro vás rozhodující a máte vůči mladším kolegům potenciálně mentorům předsudek, je úplně v pořádku vybrat si někoho, kdo vám bude sedět.

Jak poznám, že je pro mne mentor ten pravý?

To je velmi dobrá otázka. Na kterou si odpověď budete muset najít sami. Mnoho lidí požaduje faktické důkazy, certifikáty, školy, léta zkušeností, doporučení, seznam bývalých spoluprací atd. Toto všechno vám dobrý mentor rád poskytne, pokud vám to pro rozhodnutí stačí, je to v pořádku. Druhá část lidí zase na straně druhé důvěřuje svému vnitřnímu pocitu a pokud mu někdo sedí, tak se pro něj rozhodne. Osobně se domnívám, že je dobré obojí a možná i kombinace. Ale někomu může stačit si i hodit kostkou a rozhodne se. Ať už se rozhodnete jakkoliv, součástí dobrého mentoringu je i to, že si vzájemně poskytujeme zpětnou vazbu, to znamená, že náš mentoringový vztah je vždy součástí otevřené komunikace, kde si můžeme vyjasnit, co se nám zamlouvá či nikoliv.

Můj přístup

Jako mentor jsem začínala už před mnoha lety tehdy ještě jako zkušenější kolegyně praktikantů, kteří k nám chodili na praxi. Už tenkrát jsem si mohla vyzkoušet, jaké to je pracovat s někým, kdo teprve začíná, nemá pracovní návyky, nezná procesy apod. Tenkrát se jednalo o práci ve špičkovém hotelu a všechno se týkalo poskytování služeb na světové úrovni. Pak mne osud zavedl do IT businessu a od té doby je to všechno už jen o rozvoji těch, kteří nás jednou nahradí. Není to smutné, je to ba naopak o velké zodpovědnosti a o uvědomění, že všechno jednou pomine. Jsem velmi ráda, že ti kteři „prošli mýma rukama“, tak na naši spolupráci stále rádi vzpomínají.
Působila jsem či stále působím jako mentor v programu #suHR, Junior Achievement, Aspire Academy, ale také jako tvůrce a hlavní mentor v rozvojovém programu pro budoucí leadery ve společnosti AT&T v Brně. Za svou kariéru mi prošlo rukama už mnoho lidí z IT businessu, ale také z jiných odvětví, ať už se jedná o HR, Resource Development a nebo třeba vzdělávání dospělých.
Mí mentee o mne tvrdí, že jsem náročná, což mne nesmírně těší, protože si myslím, že bez práce nejsou koláče a že život nám zadarmo nic nedá. A pokud dá, stejně si to jednou vybere. Já sama bych o sobě řekla, že jsem férová, přímá, spravedlivá a vnímavá.

Portrét Bára Bělová

Máte další otázky?