Reference

„I am probably not a typical client thanks to the situation I appeared in during our cooperation. Before I started with Bara, I had been working, as an HRBP with very junior leaders, so „leadership“ was definitely an area I wanted to dig into with Bara. Unfortunately, as soon as we started, I lost my job and it did not make sense to continue with this topic at that time, so I ended up having to re-think the entire topic of my cooperation with Bara. Bara quickly helped me find another topic – “To get the message across” –and how I can communicate more effectively.

Getting message across is quite crucial part of my job, but I felt that sometimes what I say is not understood the way I mean it, or is misinterpreted or not heard at all. So my goal was to see I can do differently and make necessary changes that would lead to more successful communication.“

Bara helped me find where exactly my problem was – with certain people with opposite personality than mine; she helped me understand how they see me and why they cannot “hear” me. She helped me see things from a different perspective, aspects of myself I was not able to see before. Thanks to the various techniques she used to push me, I also found answers to why I react in situations in certain ways and she also made me think of how I can do/say/react more effectively. And of course, the most important part, I also had to practice all I learned in real life.

I absolutely loved the cards Bara used – I am a visual type, so her cards helped me get to the most black spots of myself. I also appreciated how she managed the pace of each session – she made me use 1000% of my capacity every second of each session.  Plus Bara made me use my visuals in real life as a quick reminder of certain actions.

I still use them and they help me put all I learned into practice – I think I succeed in more than 70% of the time and it is definitely a result I am happy with.

For me, it is crucial to get on well with the person I share my inner world like this and Bara created very friendly atmosphere of trust and respect. It was very easy for me to open up, I felt safe and comfortable.  Bara is a true professional.

It was my first experience with a professional coach/mentor and I cannot think of anything that could have been done differently. I was very satisfied with the whole cooperation with Bara, I feel I somehow got more than I expected.“

Eva Jančová, HR specialist (collaboration in #suHR mentoring programme)

„Spolupráca a koučing s Bárou je a vždy bol na partnerskej úrovni s veľkou mierou empatie. Koučovala ma jak na téma pracovné, tak zo súkromného života. Bára bola voči mne síce veľmi láskavá, no zároveň nekompromisná a štruktúrovaná. Spätnú väzbu mi vždy poskytla v rešpekte a s úctou, no na rovinu a bez okolkov. Tento prístup mi dovoľoval byť vo svojej zraniteľnosti, chybovosti, neistote v bezpečí a pritom nachádzať cestu von, uvedomovať si možné riešenie.“

Kristína Hrdová

Coaching jsem hledal už před lety, abych mohl dále posunout své dovednosti a přehodnotit je vůči své osobnosti. Potřeboval jsem člověka, který půjde více do hloubky a zároveň vydrží mé vyšší nároky, vytrvalost a prolínající se témata z profesního i osobního života. To nebyl lehký úkol.
Díky Bářině empatii, trefnému dotazování, vzájemném poskytování zpětné vazby a ochotě zkoušet nové postupy jsem našel lepší cestu, než kterou bych se vydal sám.“

Jan Slivečka - Scrum Master

Bara mala ako leadership coach mimoriadne premyslený prístup a dokázala prepojiť moje rôzne skúsenosti, aby mi pomohla vidieť širší obraz.

Čo ma naozaj zaujalo, bol Bárin holistický prístup k vedeniu. Brala do úvahy nielen technické zručnosti, ale aj emocionálnu schopnosť a dôležitosť budovania vzťahov. Dokázala prepojiť rôzne koncepty a teórie leadershipu, aby mi pomohla lepšie pochopiť, ako sa stať efektívnejším lídrom.

Celkovo bola pre mňa spolupráca s Barou mimoriadne cennou skúsenosťou. Jej postrehy a vedenie mali vplyv na môj štýl vedenia. Báru by som vrelo odporučil každému, kto hľadá skúseného a premýšľavého kouča pre lídrov.

Martin DeckyCEO at BuiltMindMaster in Real Estate | Harvard University

Milá Baru,

vybrala jsem si tě jako kouče na základě zkušenosti z týmového koučinku, kde jsem měla tušení, že si sedneme. A opravdu, našla jsem v tobě profesionálního kouče a zároveň i přítele, který byl ochoten naslouchat a naciťovat moje rozpoložení. Koučování jsem si moc užívala, i když je to vždy náročné ponořit se do sebe sama a zamýšlet se nad otázkama, které si člověk většinou nechce pokládat a už vůbec ne na ně odpovídat. Moc si vážím vytvoření bezpečného prostředí a zcela uvolněné konverzace. Vyžadované shrnutí každého sezení byla pro mne pracná, ale velmi přínosná věc. Po našich 5-ti sezeních jsem bylo schopná pokračovat v řešení své situace mnohem jednodušeji a konktrétněji a naučila jsem se, že řešení musí člověk vždycky najít sám v sobě. Tvé služby budu moc ráda doporučovat dále a sama se těším na naše další setkání!

Martina